Szkolenie z fotowoltaiki dla KM PSP w Suwałkach

Jako, iż liczba instalacji fotowoltaicznych na dachach domów rośnie z każdym dniem, wspólnie z KM PSP w Suwałkach zorganizowaliśmy szkolenie na temat zagrożeń związanych z prowadzeniem działań ratowniczych przy pożarach instalacji i porażeń prądem.

W części teoretycznej szkolenia omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem prowadzonych akcji ratowniczo – gaśniczych, omówiono zasadę działania instalacji fotowoltaicznych oraz metody ich gaszenia. Natomiast podczas części praktycznej dokonano prezentacji zagrożeń związanych z łukiem elektrycznym i doskonalono techniki kwalifikowanej pierwszej pomocy w przypadku osób porażonych prądem. Ponadto mierzono napięcie na panelach przykrytych sprężoną pianą gaśniczą, kocem gaśniczym, a także przeprowadzono symulowaną akcję gaśniczą pożaru paneli umiejscowionych na dachu budynku oraz na ziemi.

W przedsięwzięciu wzięli udział strażacy z JRG Nr 1 oraz druhowie z rejonu działania tej jednostki. W najbliższym czasie planowane jest kolejne tego rodzaju przedsięwzięcie dla strażaków JRG Nr 2 i OSP.  

Zaprezentowano również jak powstają tak zwane “hot spoty” (gorące punkty) na modułach fotowoltaicznych, wytłumaczono jakie niosą ryzyko pożarowe w dłuższej perspektywie czasu oraz pokazano jak wyglądają w świetle inspekcji kamerą termowizyjną.

hot spot termowizja