Jaka oferta na fotowoltaikę będzie najlepsza?

Jak mądrze wybrać dobrą ofertę? Zadając trudne pytania doradcom z firm sprzedających fotowoltaikę. My znamy na nie odpowiedzi.

Czy to się opłaca?

W przypadku takich inwestycji ryzyka praktycznie nie ma. Natomiast jak bardzo ta inwestycja okaże się opłacalna – zależy głównie od tego czy instalacja nie jest przewymiarowana oraz od wzrostów cen prądu w najbliższych latach. Na obniżki raczej się nie zanosi. Zróżnicowany dobór instalacji i zużycie energii pokazuje, że dla jednych zwrot inwestycji następuje już po 4 latach, dla innych po 8. Jest to zależne od nasłonecznienia oraz użytej technologii. Na te pytania znamy odpowiedzi.

Co z tymi nadwyżkami wyprodukowanej energii?

Jeśli nie wykorzystam nadwyżki przez kolejne 12 miesięcy? Zmarnuje się? Tak. Po prostu. Dlatego tak ważne jest dobre oszacowanie naszego zapotrzebowania na energię i zakup odpowiedniej liczby paneli fotowoltaicznych zawartych w całym systemie. Jeżeli kupimy ich za dużo — pieniądze po prostu się zmarnują! Jest to naprawdę duży problem i zawsze przekłada się na bardzo długi zwrot z inwestycji. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą — możesz wziąć fakturę na firmę (albo wziąć instalację w leasing), co znacznie podwyższy opłacalność całej inwestycji. Wystarczy zapytać o to swojej księgowej 🙂 Dla gospodarstw domowych wsparciem będą programy rządowe typu “Mój Prąd”, dotacje gminne oraz odpisy z ulgi termomodernizacyjnej. Warto być na bieżąco 🙂